Doradztwo zawodowe

Szkolny doradca zawodowy

Ewa Skulska

Program realizacji doradztwa zawodowego – WSDZ

Informacje dotyczące rekrutacji do szkół ponadpodstawowych

Dni otwarte w szkołach ponadpodstawowych w Warszawie

JAK WYBRAĆ SZKOŁĘ PONADPODSTAWOWĄ – PRELEKCJA

26 kwietnia klasy ósme wzięły udział w prelekcji na temat „Jak wybrać szkołę ponadpodstawową”. Spotkanie prowadziły dwie panie, które są doradcami zawodowymi w Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń (WCIES). Młodzież dowiedziała się jak wygląda ścieżka kształcenia po szkole ponadpodstawowej. Na rekrutację i punktację panie też poświęciły dużo czasu. Po spotkaniu była możliwość indywidualnej rozmowy dotyczącej wyboru zawodu, oraz drogi dalszego kształcenia, Dziękujemy naszym gościom za wizytę i pomoc w wyborcze szkoły średniej zgodnie z umiejętnościami i predyspozycjami.

Warszawskie Mistrzostwa Startup Jump Junior

Nasza szkoła brała udział w Warszawskich Mistrzostwach Startup Jump Junior. Zadaniem Oliviera Mikszy i Krzysztofa Sarny z klasy 8B było zarządzanie wirtualnym sklepikiem szkolnym. Dnia 19 grudnia odbył się finał, w którym nasza szkoła zajęła drugie miejsce wśród wszystkich warszawskich szkół podstawowych. Gratulujemy chłopcom i życzymy dalszych sukcesów.
Ewa Skulska

Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji 2023

Wydarzenie to przypadło w dniach 2 – 6 października, było dobrą okazją do poznania niektórych zawodów. Dzieci z klas młodszych bawiły się w „zawodowe kalambury”, w trakcie zabawy odkrywały karty z zawodami i narzędziami, które trzeba było dopasować. Ważnym aspektem tej zabawy, była możliwość poćwiczenia pisowni pod względem ortograficznym np. kucharz, piekarz, architekt.

Wycieczka zawodoznawcza

30 stycznia uczniowie klasy 8B pod opieką doradcy zawodowego Ewy Skulskiej i wychowawcy Katarzyny Kamińskiej w ramach realizacji zadań z doradztwa zawodowego odwiedzili piekarnię Grzybki. Zostaliśmy oprowadzeni po pomieszczeniach piekarni. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem przyglądaliśmy się pracy piekarzy. Z zaciekawieniem przyglądaliśmy się maszynom będącym na wyposażeniu piekarni. Dowiedzieliśmy się z jakich składników powstaje ciasto drożdżowe i co to jest zakwas. Mieliśmy możliwość, żeby samodzielnie tworzyć bułki, chałki i ciasteczka. Nie było łatwo! Na koniec wizyty zostaliśmy obdarowani aromatycznymi i rumianymi wypiekami, które że smakiem zjedliśmy po powrocie do szkoły.

Architekt to fascynujący zawód

Na jednej z lekcji z D-Z poznaliśmy człowieka wielu pasji – Pana Krzysztofa Chorzewskiego.
Pan Krzysztof z wykształcenia jest architektem (obecnie na emeryturze) mającym na swoim koncie liczne projekty budynków, sklepów a nawet zabawek. W przeszłości prowadzi kącik konstruktora w miesięczniku „Kalejdoskop Techniki” i „Terminarz Majsterkowicza”, które były następcami „Horyzontów Techniki” dla dzieci. Nasz gość kreśli również rysunki najciekawszych budowli dzielnicy Włochy, rysuje mandale, a ostatnio zajął się nawet pisaniem wierszy.
Wybrane rysunki i projekty mogliśmy zobaczyć i podziwiać.

Spotkania z przedstawicielami zawodów

Podczas realizacji zajęć z Doradztwa Zawodowego uczniowie klas ósmych spotykali się z naszymi gośćmi – przedstawicielami różnych zawodów. Młodzież dowiedziała się jak wygląda ścieżka edukacyjna umożliwiająca wykonywanie danego zawodu, charakterystyka i obowiązki pracy. Aby lekcje były bardziej atrakcyjne goście mieli ze sobą rekwizyty m.in. togi prawnicze, czapki różnych rodzajów wojsk, szable. Na chwilę mogliśmy być prokuratorem czy radcą prawnym przymierzając togi, o czym będą nam przypominały zrobione zdjęcia. Na koniec mogliśmy zadawać pytania, a nasi eksperci wyczerpująco na nie odpowiadali.

Spotkania były niezwykle wartościowe, ze względu na zbliżający się termin egzaminów, a co za tym idzie wybór nowej szkoły i zawodu.

Dziękuję naszym uczniom za aktywne uczestnictwo, zaangażowanie oraz pomoc w przebiegu lekcji.

Fizjoterapeuta z uczniami

Zdjęcie 1 z 14

Nasi rodzice o swojej pracy

Dużym zainteresowaniem w klasach siódmych cieszyły się wizyty naszych rodziców. Opowiadali oni o swojej pracy zawodowej. Uczniowie dowiedzieli się na czym polega praca kierownika projektu, pracownika słuzby więziennej, czy koorynatora projektów europejskich. Nasi goście przedstawili nam jak może wygladać ścieżka kariery w wykonywanym przez nich zawodzie i jakie warunki trzeba spełnić, aby móc kandydować do pracy w tych zawodach.

Wydarzenia

Akelius

Skip to content