ROZUMIEMY I AKCEPTUJEMY – ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Autyzmu. Nasza szkoła włączyła się do akcji promowania otwartości, życzliwości i empatii dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu.  Aby przybliżyć zachowanie i sposób patrzenia na świat osób z autyzmem, zaangażowaliśmy się w różne działania.

Uczniowie i pracownicy szkoły na znak solidarności z osobami z autyzmem założyli w tym dniu niebieskie ubrania. Na lekcjach wychowawczych zaprezentowano filmy, które w przystępny sposób wprowadziły uczniów w tematykę zaburzeń autystycznych. Dzieci z klas 1-3, zainspirowane fabułą filmu „Jaś i niebieskie motyle”, wykonały prace plastyczne, natomiast młodzież z klas 4-8 przygotowała plakaty. Na bardziej dociekliwych czekały gazetki ścienne i plakaty, na których pojawiły się nie tylko informacje o spektrum autyzmu, ale również ciekawostki.

 Osoby z zaburzeniami autystycznymi często mają różnego rodzaju nadwrażliwości sensoryczne – drażni je hałas, różne faktury, nie lubią przebywać w dużych skupiskach ludzi. Podczas przerw uczniowie mogli przebywać w sali ciszy, w której znajdowały się pomoce terapeutyczne mające na celu wyregulowanie emocji. Wiele osób skorzystało z tej okazji, by odpocząć od zgiełku szkolnych korytarzy. Okazuje się, że każdy z nas poszukuje wytchnienia i spokoju.

Ludzie boją się tego, co nieznane. Inicjatywa, w którą się zaangażowaliśmy, oswoiła uczniów z innością. Wszyscy jesteśmy różnorodni, normalni, wyjątkowi i jedyni w swoim rodzaju.

Wydarzenia

Akelius

Skip to content